Logo Sztuka Degustacji
Logo Sztuka Degustacji

Zrób to sam

Akademia Piwa

Piwo to przygoda, piwo to niekończąca się opowieść. Zaskakująca, wielowątkowa, pozbawiona rutyny i wypełniona emocjami. Jedynym ograniczeniem dla piwa jest nasza wyobraźnia. Na szczęście rzadko jej brakuje piwowarom,  technologom, kiperom czy pasjonatom piwa i piwnego świata.
Początek…

PROGRAM KURSU WPROWADZAJĄCEGO W ŚWIAT PIWA

Jeśli szukasz najlepszego sposobu na rozpoczęcie przygody z piwem, to kurs wprowadzający jest dobrą odpowiedzią na Twoje potrzeby. Przekonaj się sam!

Program:

  1. Wzorce sensoryczne, techniki degustacji + piwo kalibrujące.
    Omówienie techniki degustacji: oko, nos, usta, finisz. Najważniejsza terminologia i wyjaśnienie systemów ocen piw.
  2. Degustacja 10 piw – np. pilzner, weizen, witbier, APA, IPA, belgijski dubel lub tripel, piwo z dodatkiem słodów wędzonych, porter bałtycki lub RIS, piwo leżakowane w beczce, piwo spontanicznej fermentacji.
    Poprzez degustację dziewięciu przykładowych piw, przejdziemy przez główne techniki warzenia piwa, stosowane surowce, dodatki, sposoby chmielenia, zaczynając od piw lekkich i sesyjnych, przez te cięższe i bardziej chmielone, kończąc na piwach mocnych, słodkich i ekstraktywnych. Tu odkrywamy złożoność procesu produkcji piwa oraz zapoznajemy się z istotnymi czynnikami wpływającymi na jego styl i jakość. Po degustacji najbardziej charakterystycznych stylów piwnych, będziesz w stanie je zidentyfikować, określisz swój smak, swobodnie kupisz piwo odpowiadające Twoim potrzebom.
  3. Jak czytać etykiety piw?
    Co to jest BLG, % Vol, jak dojść po zaw. Alk. do orientacyjnego BLG, czym jest BU/IBU, przekazuję wiedzę niezbędną do bezstresowego poruszania się przy półce sklepowej.
  4. Łączenie piw z potrawami.
    Główne zasady obowiązujące w food&beer pairingu.
    W trakcie degustacji poszczególnych stylów piwnych dokonywać będziemy degustacji dobranych odpowiednio tapasów pod kątem danego stylu.
  5. Domowy serwis piwa, warunki, warunki przechowywania.
    Sposoby podawania piwa. Istotne czynniki mające wpływ na właściwy sposób przechowywania i serwowania piwa.
  6. Zakończenie kursu, podsumowanie kursu i wręczenie pamiątkowych dyplomów.

Warunki uczestnictwa w kursie:

Uczestnik musi być w wieku uprawniającym go do konsumpcji alkoholu żeby wziąć udział w degustacji, natomiast nie wyklucza to jego z uczestnictwa w kursie.

Informacje dodatkowe:
Terminy: w trakcie ustalania
Miejsce: w trakcie ustalania
Cena: 490 zł
Osoba prowadząca: Marek Gogola
W cenę kursu wliczone są: degustacja łącznie 10 piw w różnych stylach, tapasy, woda, materiały szkoleniowe w wersji papierowej.
Osoby uczulone na pewne składniki, bądź preferujące konkretne praktyki dietetyczne, proszone są o powiadomienie o tym fakcie.
Inne: liczba miejsc ograniczona, o uczestnictwie decyduje kolejność dokonanych płatności (min. grupa10 osób).
Czas trwania szkolenia: 6 godzin zajęć stacjonarnych.

 

BEER ACADEMY LEVEL 1 AWARD IN BEERS

AKADEMIA PIWA POZIOM 1

Dla kogo jest ten kurs?

Dla osób początkujących i posiadających wiedzę podstawową. 

Nie ma konieczności ukończenia „kursu wprowadzającego w świat piw” aby rozpocząć kurs piwowarski akademii piwa na poziomie 1.

Kurs uzupełniający wprowadzenie w tematykę piwną. Na tym etapie uczestnicy zostaną poddani weryfikacji poprzez test na daltonizm smakowy. Po nim dokonana zostanie weryfikacja zdolności sensorycznej uczestników. Na kursie uczestnicy poznają główne typy i style piw oraz ich podział na podstawie analizy sensorycznej, wykorzystującej zmysły i profesjonalne techniki degustacyjne. Poruszone zostaną tematy związane z technikami warzenia i komponowania piwa podczas procesu produkcyjnego jak i omówiony zostanie wpływ poszczególnych etapów procesu na końcowy bukiet piwa. Po zakończonym kursie uczestnicy zdobędą umiejętności opisywania i rozróżniania piw, wiedzę na temat procesu i jego wpływu na sensorykę piwa oraz łączenie piwa z jedzeniem.

Po pozytywnie zdanym egzaminie uczestnicy otrzymają certyfikat.

Czego się nauczysz na kursie:

Realizacja kursu:

 Egzamin/Certyfikacja:

pisemny egzamin teoretyczny – test wielokrotnego wyboru (30 pytań) w języku polskim.
• ocena piwa rynkowego wg arkusza
• test praktyczny – identyfikacja aromatów wzorcowych i wad piwa
• ocena profilowa 2 próbek piw z użyciem arkusza ocen + uwagi o piwie

Warunki uczestnictwa w kursie:

Uczestnik musi być w wieku uprawniającym go do konsumpcji alkoholu żeby wziąć udział w degustacji, natomiast nie wyklucza to jego z uczestnictwa w kursie.

Informacje dodatkowe:
Terminy: w trakcie ustalania
Miejsce: w trakcie ustalania
Cena: 1900 zł
Osoby prowadzące: Marek Gogola/Agata Markiewicz
W cenę kursu wliczone są: degustacja łącznie 30 piw w różnych stylach, tapasy, woda, materiały szkoleniowe w wersji papierowej.
Osoby uczulone na pewne składniki, bądź preferujące konkretne praktyki dietetyczne, proszone są o powiadomienie o tym fakcie.
Inne: liczba miejsc ograniczona, o uczestnictwie decyduje kolejność dokonanych płatności (min. grupa 8 osób).
Czas trwania szkolenia: 15 godzin zajęć stacjonarnych

 

BEER ACADEMY LEVEL 2 AWARD IN BEERS

AKADEMI PIWA POZIOM 2

Dla kogo jest ten kurs?

Dla osób posiadających wiedzą podstawową oraz wiedzę na poziomie średniozaawansowanym.

W tym etapie uczestnicy zostaną poddani procesowi sprawdzenia umiejętności rozpoznawania wybranych wzorców sensorycznych piwa jak i wybranych wad piwa w celu weryfikacji nabytych dotychczas umiejętności. Na kursie uczestnicy poznają większość gatunków i stylów piwnych. Dokonany zostanie podział na podstawie analizy sensorycznej, wykorzystującej zmysły i profesjonalne techniki degustacyjne z uwzględnieniem miejsca pochodzenia piwa. Zagłębimy się w proces warzenia piwa i komponowania jego składników podczas profesjonalnego procesu wspólnego warzenia piwa. Dokładnie zostanie omówiony proces przygotowania składników, planowanie procesu zacierania, filtracja, gotowanie, chmielenie, chłodzenie i proces fermentacji jak i późniejszej refermentacji. Wpływ poszczególnych etapów na jakość końcową piwa.  Realizowane będą warsztaty praktyczne budujące pamięć sensoryczną z wykorzystaniem  ćwiczeń na próbkach jak i degustacji profilowej piwa. Omówione zostaną podstawowe gatunki i style piwne pod kątem cech charakterystycznych związanych z procesem sędziowania podczas konkursów piwnych.
Po zakończonym kursie uczestnicy zdobędą umiejętności opisywania i rozróżniania piw, wiedzę na temat procesu i jego wpływu na sensorykę piwa, oraz łączenie piwa z jedzeniem, zbudowana pamięć sensoryczna pod kątem rozróżniania typowania gatunków i stylów piwnych, umiejętność dokonywania oceny sędziowskiej zgodnie z arkuszem ocen.

Po zdanym egzaminie otrzymasz certyfikat potwierdzający umiejętności kiperskie jak i sędziowskie.

Nie musisz posiadać certyfikatu AKADEMI PIWA POZIOM 1 aby zapisać się na KURS PIWOWARSKI AKADEMI PIWA POZIOM 2 pod warunkiem pozytywnego testu na daltonizm smakowy

Czego się nauczysz na kursie:

Realizacja kursu:

Wykłady m.in.:

 

Egzamin/Certyfikacja:

pisemny egzamin teoretyczny – test wielokrotnego wyboru (50 pytań) w języku polskim.
• ocena 3 piw rynkowych wg arkusza
• test praktyczny – identyfikacja wad piwa
• ocena profilowa 6 próbek piw z użyciem arkusza ocen + uwagi o piwie

Informacje dodatkowe:
Terminy: w trakcie ustalania
Miejsce: w trakcie ustalania
Cena: 3 900 zł
Osoby prowadzące: Marek Gogola/Agata Markiewicz
W cenę kursu wliczone są: degustacja łącznie 50 piw w różnych stylach, tapasy, woda, materiały szkoleniowe w wersji papierowej.
Osoby uczulone na pewne składniki, bądź preferujące konkretne praktyki dietetyczne, proszone są o powiadomienie o tym fakcie.
Inne: liczba miejsc ograniczona, o uczestnictwie decyduje kolejność dokonanych płatności (min. grupa 6 osób).
Czas trwania szkolenia: 28 godzin zajęć stacjonarnych

Współprowadzącą poziom 1 i poziom 2 w obszarze testów weryfikujących sprawność sensoryczną jak i omówienie roli zmysłów w ocenie sensorycznej jest p. Agata Markiewicz z firmy Consumer Insight Consulting.

Agata jest analitykiem i specjalistą do spraw badań produktów i badania potrzeb konsumentów, biegłym w metodologii jakościowej i ilościowej. Rozszerzone know-how oparte na wieloletnim międzynarodowym doświadczeniu w zakresie wiedzy sensorycznej i nauki o konsumentach zdobyła pracując w branży FMCG, a także na indywidualnych szkoleniach odbytych w jednostkach badawczych w Europie (Niemcy, Holandia, Anglia, Francja).

Jej bogate doświadczenie zawodowe związane jest z pracą w przemyśle spożywczym dla znanych światowych firm z branży FMCG, zarówno w działach badania i rozwój (R&D) jak i marketing, dla takich firm jak Unilever czy Heinz.

W latach 2008 – 2011 stworzyła od podstaw i prowadziła laboratorium sensoryczne w Globalnym Centrum Innowacji w firmie Unilever.

Ukończone szkolenia z zakresu analizy sensorycznej w Wielkiej Brytanii:

Od 2014 roku w ramach firmy Consumer Insight Consulting prowadzi szkolenia i warsztaty poświęcone analizie sensorycznej i przeprowadza profesjonalne testy sensoryczne dla firm. Więcej informacji o p. Agacie i firmie poniżej:

Agata Markiewicz (link do: https://consumer-insight.pl/o-nas/)
Consumer Insight Consulting (link do: https://consumer-insight.pl/)
Testy sensoryczne  (link do: https://consumer-insight.pl/uslugi/testy-sensoryczne/)

Poznaj różne gatunki i style alkoholi, ich smak i aromat od zupełnie innej strony. Zostań ekspertem w zarządzaniu jakością produktów alkoholowych.

Profesjonalne szkolenia dla branży alkoholowej. Więcej