Piwne Atrybuty

      Piwo jest bardzo wdzięcznym trunkiem do degustacji, ponieważ składa się z warstw (tak jak powiedział Shrek o sobie, że Ogr jest jak cebula, na co Osioł - smierdzi? Nie, składa się z warstw!) I tak też jest z piwem. Mówi się, że piwo ma główne, drugorzędowe i poboczne cechy sensoryczne. Czym są poszczególne atrybuty? No cóż, opis brzmi naukowo i dość poważnie, a tak na prawdę jest to paleta aromatów i smaków, które wszyscy odczuwamy i potrafimy je zidentyfikować, choć potrzebny jest trening. Zaledwie kilka procent z nas jest daltonistami smakowymi, lub ma upośledzony zmysł węchu.
      Czym zatem są główne cechy sensoryczne piwa? Otórz można je porównać do ról pierwszoplanowych w produkcjach filmowych lub teatralnych. To one graja główne role i bez nich nie byłoby dzieła sztuki, bez nich nie byłoby tego co przyciąga na film czy sztukę w teatrze. To w końcu nie byłoby popisów aktorskich. A zatem, proszę Państwa przedstawiam głównych aktorów piwa: Smak Gorzki, Smak Słodki, Aromat Chmielowy, Zapachy Estrowe, Zapach Alkoholowy, Zapach Karmelowy, Dwutlenek Węgla. Smak słodki i aromat karmelowy pochodzą ze słodu, smak gorzki oraz aromat chmielowy, jak wszyscy się pewnie domyslają, pochodzą z chmielu. Te atrybuty piwa powstają na warzelni w procesie o dźwięcznie brzmiącej nazwie - warzenie. Zapachy estrowe (np. zapach bananowy), zapach alkoholowy, dwutlenek węgla powstają w procesie fermentacji a zatem tym procesie, w którym z brzeczki otrzymujemy piwo poprzez przemianę cukrów w alkohol  i CO2 oraz przeróżne związki aromatyczne, przy udziale drożdży.
      Ale czym byłyby dobra sztuka czy film bez postaci drugoplanowych? Pewnie rodzajem przedstawienia jednego aktora, może być to ciekawe wydarzenie ale przy dłuższym kontakcie zaczyna się nudzić. Czas zatem na przedstawienie ról drugoplanowych: Estry Jabłkowe (od zielonych aromatów do przejrzałych czerwonych jabłek), Nuty Anyżu, Aromat Alkoholi Wyższych (więcej atomów węgla niż 2 w cząsteczce - znany wszystkim etanol na wzór C2H5OH), DMS (zapach kukurydzy z puszki, lub gotowanych warzyw), Zapach Maślany. Większość aktorów pochodzi z procesu fermentacji i drożdzy, tylko jeden z nich, DMS, powstaje na warzelni. Wszystkie estry, zapach anyżu, aromaty alkoholi wyższych pochodzą z procesu fermentacji. Zapach maślany wynika z obecności  Duacetylu, który jest ubocznym produktem wytwarzanym przez drożdże.
      Jednak nie byłoby filmu bez scenografii i efektów specjalnych a tę rolę w piwie spełniaja właśnie poboczne cechy sensoryczne piwa. To one dopełniają całości, bez nich piwo nie byłoby tak zharmonizowane u poukładane. Są to zatem: Posmak Słony, Zapachy Kwiatowe, Zapach Nasłoneczniony. Posmak słony i część estrów kwiatowych pochodzi z procesu fermentacji (posmak słony maja np. belgijskie lambiki), częśc nut kwiatowych takich jak różane czy geraniolowe oraz zapach nasłoneczniony pochodzą z chmielu. Pewnie zastanawiacie się czym jest zapach nasłoneczniony? Jest to zapach przypominający mieszankę tytoniu, świeżo ściętej trawy i zpachu zoo (tuż przy klatce z wilkami). Brzmi fatalnie, ale zapach ten w niewielkim stężeniu jest kojarzony z piwami typu Premium. Pozostałe aromaty kwiatowe to proces fermentacji.
      Chcąc dokładnie rozłozyć piwo warstwa po warstwie należy użyć do tego odpowiednich technik degustacyjnych, które pozwolą na wydobycie z piwa tego co najcenniejsze, najciekawsze, tego co sprawia nam jako konsumentom przyjemnośc z picia piwa. Ale o tym kiedy indziej.

komentarze